آرمانشهر

انالله و انا الیه راجعون

مطلب زیر از بخش انگلیسی سایت بی بی سی نقل می شود. پی نوشتها را هم حتماً بخوانید:

 

مقام عالیرتبه ایرانی با یک اسرائیلی صحبت کرد
رئیس جمهور ایران، به یک خبرنگار اسرائیلی گفته است که وی از راه حلی مسالمت آمیز برای کشمکش بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها حمایت می کند.

محمدخاتمی به سئوالی پاسخ داده که اولین صحبت علنی یک رهبر ایرانی با یک اسرائیلی محسوب می شود.

محمد خاتمی در یک کنفرانس خبری در مجمع جهانی اقتصاد که در داوس سوئیس برگزار شد، مورد سئوال قرار گرفت.

ایران بارها اعلام کرده است که خواهان نابودی دولت یهودی است و این دو کشور دشمنی سختی با هم دارند.

خبرنگار روزنامه اسرائیلی معاریو از آقای خاتمی پرسید که ایران در چه شرایطی ممکن است دولت اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

روزنامه معاریو می گوید آقای خاتمی در ابتدا، زمانیکه مورد خطاب یک اسرائیلی قرار گرفت "به طور مشخص ناراحت" بنظر آمد، اما با این حال جواب داد.

معاریو در گزارش خود می گوید: "روزنامه نگاران عربی که کنفرانس داوس را پوشش خبری می دادند از تصمیم خاتمی مبنی بر اینکه بطور علنی به یک خبرنگار اسرائیلی پاسخ دهد، حیرت زده شده بودند."

***

آقای خاتمی گفت: «ایران با اسرائیل بخاطر اشغال سرزمین فلسطین مشکل اخلاقی دارد» او گفت: «اشغالگری حق نمی آورد. این خیلی خطرناک است که جایی را اشغال کنیم و بعد ادعای مالکیت آن سرزمین را بکنیم.»

خاتمی افزود: «با این حال ما در مسائل مهم دیگران دخالت نمی کنیم و به تصمیم مردم فلسطین احترام می گذاریم و هر تصمیمی که آنها بگیرند برای ما پذیرفتنی است.»(1)

مقام عالیرتبه ایرانی گفت: «ایران خواهان نوعی از کشور و دولت در این قسمت از جهان است که در آن یهودیان، مسیحیان و مسلمانان بتوانند در صلح و برادری با یکدیگر زندگی کنند.» (2)

ایران روابط خود را با اسرائیل، در پی پیروزی انقلاب 1979 قطع کرد. اسرائیل ایران را به تأمین مالی و تجهیز گروههای اسلامی جنگ طلبی که با اسرائیل مبارزه می کنند متهم می کند.

 

منبع:  http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/3421283.stm


پی نوشت:

1- گویا آقای خاتمی سه نکته مهم را فراموش کرده اند: الف) قبله گاه اول مسلمین و معراجگاه پیامبر اسلام، فقط به فلسطینیان تعلق ندارد که هر تصمیمی که آنها در مورد آن گرفتند برای ما محترم باشد. مسجدالاقصی متعلق به تمام مسلمین است. ب) از بزرگترین منکرات در اسلام پذیرش ولایت طاغوت است. اگر فلسطینها بر خلاف آیه نفی سبیل، خدای ناکرده ولایت صهیونیستها را پذیرفتند، جمهوری اسلامی نه تنها حق ندارد به تصمیم آنها احترام بگذارد بلکه بر اساس حکم اسلامی نهی از منکر باید از انجام چنین منکر بزرگی جلوگیری کند. ج) خطر اسرائیل تنها متوجه مردم فلسطین نیست. اسرائیل کانون شرارت و خطرآفرینی برای تمام جهان است. دولتی که فی المثل جوخه مرگ کارتل های مواد مخدر در آمریکای جنوبی را آموزش می دهد، فقط برای فلسطینی ها خطرساز نیست که در صورت صلح فلسطینیها با آن، ما از آرمان نابودی اسرائیل دست برداریم. 


2- آقای خاتمی مثل همیشه مشخص نکرده اند که منظورشان از یهودیان، یهودیان فلسطینی الاصل است و یا چند میلیون یهودی اشغالگری که از چند دهه گذشته به منطقه مهاجرت کرده اند. 

+ حامد ; ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٢/۱۱/۳
comment نظرات ()