انالله و انا الیه راجعون

مطلب زیر از بخش انگلیسی سایت بی بی سی نقل می شود. پی نوشتها را هم حتماً بخوانید:

 

مقام عالیرتبه ایرانی با یک اسرائیلی صحبت کرد
رئیس جمهور ایران، به یک خبرنگار اسرائیلی گفته است که وی از راه حلی مسالمت آمیز برای کشمکش بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها حمایت می کند.

محمدخاتمی به سئوالی پاسخ داده که اولین صحبت علنی یک رهبر ایرانی با یک اسرائیلی محسوب می شود.

محمد خاتمی در یک کنفرانس خبری در مجمع جهانی اقتصاد که در داوس سوئیس برگزار شد، مورد سئوال قرار گرفت.

ایران بارها اعلام کرده است که خواهان نابودی دولت یهودی است و این دو کشور دشمنی سختی با هم دارند.

خبرنگار روزنامه اسرائیلی معاریو از آقای خاتمی پرسید که ایران در چه شرایطی ممکن است دولت اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

روزنامه معاریو می گوید آقای خاتمی در ابتدا، زمانیکه مورد خطاب یک اسرائیلی قرار گرفت "به طور مشخص ناراحت" بنظر آمد، اما با این حال جواب داد.

معاریو در گزارش خود می گوید: "روزنامه نگاران عربی که کنفرانس داوس را پوشش خبری می دادند از تصمیم خاتمی مبنی بر اینکه بطور علنی به یک خبرنگار اسرائیلی پاسخ دهد، حیرت زده شده بودند."

***

آقای خاتمی گفت: «ایران با اسرائیل بخاطر اشغال سرزمین فلسطین مشکل اخلاقی دارد» او گفت: «اشغالگری حق نمی آورد. این خیلی خطرناک است که جایی را اشغال کنیم و بعد ادعای مالکیت آن سرزمین را بکنیم.»

خاتمی افزود: «با این حال ما در مسائل مهم دیگران دخالت نمی کنیم و به تصمیم مردم فلسطین احترام می گذاریم و هر تصمیمی که آنها بگیرند برای ما پذیرفتنی است.»(1)

مقام عالیرتبه ایرانی گفت: «ایران خواهان نوعی از کشور و دولت در این قسمت از جهان است که در آن یهودیان، مسیحیان و مسلمانان بتوانند در صلح و برادری با یکدیگر زندگی کنند.» (2)

ایران روابط خود را با اسرائیل، در پی پیروزی انقلاب 1979 قطع کرد. اسرائیل ایران را به تأمین مالی و تجهیز گروههای اسلامی جنگ طلبی که با اسرائیل مبارزه می کنند متهم می کند.

 

منبع:  http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/3421283.stm


پی نوشت:

1- گویا آقای خاتمی سه نکته مهم را فراموش کرده اند: الف) قبله گاه اول مسلمین و معراجگاه پیامبر اسلام، فقط به فلسطینیان تعلق ندارد که هر تصمیمی که آنها در مورد آن گرفتند برای ما محترم باشد. مسجدالاقصی متعلق به تمام مسلمین است. ب) از بزرگترین منکرات در اسلام پذیرش ولایت طاغوت است. اگر فلسطینها بر خلاف آیه نفی سبیل، خدای ناکرده ولایت صهیونیستها را پذیرفتند، جمهوری اسلامی نه تنها حق ندارد به تصمیم آنها احترام بگذارد بلکه بر اساس حکم اسلامی نهی از منکر باید از انجام چنین منکر بزرگی جلوگیری کند. ج) خطر اسرائیل تنها متوجه مردم فلسطین نیست. اسرائیل کانون شرارت و خطرآفرینی برای تمام جهان است. دولتی که فی المثل جوخه مرگ کارتل های مواد مخدر در آمریکای جنوبی را آموزش می دهد، فقط برای فلسطینی ها خطرساز نیست که در صورت صلح فلسطینیها با آن، ما از آرمان نابودی اسرائیل دست برداریم. 


2- آقای خاتمی مثل همیشه مشخص نکرده اند که منظورشان از یهودیان، یهودیان فلسطینی الاصل است و یا چند میلیون یهودی اشغالگری که از چند دهه گذشته به منطقه مهاجرت کرده اند. 

/ 23 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هادي

سلام ... ما نبايد كاسه داغتر از آش شويم ... اگر خود فلسطينيان خواستند اسرائيليها باشد , ما نبايد دخالت كنيم ... البته يك صحبت شما درست است و آن اينكه منظور آقاى خاتمى كدام يهوديان بوده است ؟!

abdollah

بسم الله- اگر خبر منشر شده توسط بی بی سی صحت داشته باشد که شواهد نیز چنین است باید تاسف خورد که چرا جناحهای مدعی داخلی که سرگرم درگیری های قدرت طلبانه هستند در برابر این خطای نابخشودنی سکوت کرده اند و از آن مهمتر چرا مقام رهبری که در جریان این سفر بوده اند ساکت شده اند؟ نکند ...............

حامد

در جواب هادی: عزیز مگر من نگفتم که خطر اسرائیل فقط متوجه فلسطین نیست؟ وجود اسرائیل برای کل جهان و مخصوصاً خاورمیانه مضر است و صلح احتمالی فلسطینیها با اسرائیل نباید تغییری در موضع ما ایجاد کند.

pania

وبلاگ خوبی دارین

omid

hamed jan rahbarane ma ke inghadr jame zahr sar keshidan ke dige behesh motad shodan, ghose nakhor rahbar ye roozi ye jame zahre dige mire bala va kafshe sharoon ke hichi kafshe gomashteye sharoon ham vaks mizane. dar zemn chetor namayandeye rahbar to faranse ba faransaviha las bezane va vazirane englis o alman o faranse bian iran va baraye aghayoon taklif maloom konan khiali nist, faghat sohbat ba amrikaiha gonah dare? hala aslan nemikham yadet biaram ke age in Israel o Amrica naboodan az koja mikhastin aslahe baraye jang tahiye konin. nakone mikhay monkeresh beshi ke az Israel aslahe mikharim?

ایرانی

چه فرقی بين عربستان مقدس!!!!و يا روسيه عزيز!!! يا انگلستان نازنين!!!! با اسراييل غاصب!!!!!!!!!!!!!!!!!! است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ایرانی

اوهوی ! جالبه حالا به استناد حرف انگليس همديگر را جر !!!می دهيد فردا که رفتيد بغل اسراييل! براتون بد می شه ها!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

محمود معتقدی

به عنوان یک مسلمان عمیقا معتقد که تاریخ منطقه اش را نیک میداند و در مسیر حوادث تاریخی سرزمین خویش و جهان قراردارد، با یقینی مطلق و باوری بی خدشه اعلام می کنم که هرگز و در هیچ دوره و در میان هیچ ملت صاحب تاریخ، کسی یافت نمیشود که بیش از خاتمی نفرت مردم را به خود خوانده باشد. نهایت استادی در رذالت لازم است تا کسی در کمتر از ۶ سال از آن اوج به این حضیض سقوط کند. و مگر خدا به داد او برسد.

ایرانی

ببين بچه!!....با توجه به اعتراف خودت! در نوشته ۲۷/۲/۸۲ انگليسيها سرزمين عربهايت! را اشغال کردند. درسته! اوهوی!!! يس چرا اينقدر با انگليس(بخوانيد:يار دبستانی من!!) حشر و نشرداريد؟؟؟؟ها!!!!!!!...........تونی جون ميره!!!! يرنس جان مياد!!! و...............تکرار مکررات!!!

علي

سلام خسته نباشيد از سايت شما ديدن کردم و خوب بود دستتان درد نکند من هم در وبلاگم همين موضوعات رو دنبال ميکنم. اگر تونستی هفته نامه مشق را بخر درباره صهيونيسم در صفحه ۳ مقالات خوبی داره يا علی