نقدی بر نامه « قاسم شعله سعدی» به رهبرانقلاب - قسمت دوم


مقدمه نامه، شامل دو قسمت است که خلاصه آنها، تشکیک در مرتبه علمی آیت الله خامنه ای در زمان به عهده گرفتن رهبری(۱۴/۳/۶۸) است.
از آنجا که آقای شعله سعدی، «جامعه مدرسین» و جامعه روحانیت مبارز را در پیوند با کانون های قدرت می دانند و نظر آنها را در مورد مرجعیت آیت الله خامنه ای قبول ندارند، در این مورد به نقل قول دو نفر از مراجع تقلید که بعید است ایشان آنها را وابسته به کانون های قدرت بدانند، می پردازیم:

آیت الله یوسف صانعی: «آیت الله خامنه ای ، نه تنها مجتهد مسلم ، بلکه فقیه جامع الشرایط واجب الاتباع می باشد.»(دررالفوائد فی اجوبة القائد، ص ۱۰)
آیت الله فاضل لنکرانی: «بنده به عنوان کسی که هم عضو مجلس خبرگان هستم و هم اینکه آشنایی با آیت الله خامنه ای دارم، عرض می کنم که ایشان اهل نظر و اهل اجتهاد هستند. بیست سال پیش وقتی در مشهد، در مسجد گوهر شاد با ایشان برخورد کردم، آن موقع ایشان از مدرسین محترم مشهد بودند. پرسیدم چه چیزی تدریس می کنید، فرمودند: مکاسب. مکاسب از مهمترین و مشکلترین کتب علمی ماست. به نظر من ایشان یک فقیه و یک مجتهد است.»( روزنامه رسالت۲۲/۳/۶۸)

در بند دوم مقدمه نامه، خطاب به آیت الله خامنه ای آمده است:
«با آنكه امام خميني گفته بود فقيه عاليقدر آية الله منتظري به نظام و حوزه هاي علميه گرمي دهد و نظام از نظرات ايشان برخوردار باشد چند سال است كه بدون هيچ حكم قانوني ايشان در منزل خود زنداني ميباشند و عملاً مردم، نظام و حوزه هاي علميه از نظرات معظم له محروم مي باشند و من شخصاً به دليل عدم دسترسي به ايشان در جستجوي يك مرجع ديني ديگر هستم و شنيده ام كه جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين حوزه علميه قم جنابعالي را هم در عداد ديگر مراجع قرار داده اند و من ترجيح ميدهم چنانچه واقعاً شما واجد شرايط مرجعيت و از جمله شرط اعلميت و اعدليت باشيد شما را برگزينم اما به دو دليل در مورد شما ترديد دارم، اول بخاطر نامه مورخ٤/٢/١٣٦٨ امام خميني به شما در خصوص بازنگري قانون اساسي كه جنابعالي را «حجة الاسلام» خطاب كرده بود و من كه ميدانم از يكطرف بين مرتبه «حجة الاسلامي» و «مرجعيت» فاصله بسيار زيادي وجود دارد و براي نيل به مرجعيت نياز به سالها تلمذ و تتبع و تحقيق... ست و از طرفي به دليل اشتغالات حساس مهم و بزرگ، قاعدتاً نبايد جنابعالي توفيق چنان فرصتي را بدست آورده باشيد، و دوم بخاطر معرفين شما كه جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين حوزه علميه قم بوده اند كه در بسياري از موارد اعضاء اين دو تشكل يكي هستند و نيز پيوند آنها با كانون هاي قدرت و از جمله شخص جنابعالي اين شائبه را ايجاد كرده كه خداي ناكرده با ملاحظه پيوندهاي خاص سياسي در معرفي شما اقدام كرده باشند. لذا اگر در اين خصوص راهنمائي فرمايند تا رفع ترديد شود سپاسگزارم و معرفي چند نفر از اساتيد بزرگي كه بعد از ١٣٦٨افتخار شاگردي آنها را داشته ايد ميتواند درين خصوص مؤثر باشد.»

در مورد این فراز از نامه، ذکر این نکات به ذهن بنده می رسد:
- امام خمینی فرمودند، آقای منتظری به «حوزه های علمیه» گرمی دهند. ولی آیا ایشان به حوزه های علمیه گرمی دادند یا به « رادیوهای بیگانه»؟ شاید جالب باشد بدانید، تنها عالمی که رادیو رژیم صهیونیستی از او با عنوان «آیت الله العظمی» یاد می کند، آقای منتظری هستند.
- بر خلاف آنچه شما گفته اید، آقای منتظری با مصوبه قانونی شورای عالی امنیت ملی که آقای خاتمی مورد حمایت شما، رئیس آن هستند در حصر قرار دارند.
- شما که به نامه مورخ ۴/۲/۶۸ امام خمینی به آقای خامنه ای استناد می کنید، چطور نامه های مختلف امام به آقای منتظری، از جمله نامه مورخ ۸/۱/۶۸ را فراموش کرده اید. امام در این نامه ها، آقای منتظری را نیز «حجة الاسلام» خطاب کرده اند. می شود بفرمایید آقای منتظری از سال ۶۸ تاکنون در خدمت کدام اساتید تلمذ کرده اند که از حجت الاسلامی به مرجعیت رسیده اند؟ اگر توانستید این اساتید را پیدا کنید، آقای خامنه ای هم نزد همان اساتید به مرجعیت رسیده اند!
ـ به شما و همه عزیزانی که می پندارند آقای خامنه ای یک شبه به آیت اللهی رسیدند، عرض می کنم، ایشان نه از روز ۱۴خرداد ۶۸ ، بلکه در سال های ۵۷ و ۵۸ نیز به « آیت الله خامنه ای» شهرت داشتند . به عنوان مثال می توانید به صفحه ۷ روزنامه کیهان ، مورخ۱۶/۳/۵۸ ( که در آن زمان توسط ابراهیم یزدی اداره می شده است) رجوع کنید و ببینید در زیر تصویری که از ایشان چاپ شده ، نوشته شده است : « حضرت آیت الله خامنه ای» . شهید آیت الله دکتر بهشتی نیز ، بارها از ایشان با عنوان «آیت الله» یاد کرده است . مرحوم دکتر شریعتی نیز در حالی که شهید مطهری را استاد خطاب نمی کرده است ، از آقای خامنه ای با لفظ « استاد ما» یاد کرده است و...
این ادامه داشت تا زمانی که امام خمینی در نامه ای، آقای خامنه ای را به امامت جمعه تهران منصوب کردند و در آن نامه ایشان را( طبق روال معمول خود که در مورد اشخاص، بندرت از لفظ آیت الله استفاه می کردند)، حجت الاسلام خطاب کردند. پس از این قضیه، آقای خامنه ای ضمن دعوت مسئولان مطبوعات، از آنها در خواست کردند که به احترام نظر امام، دیگر لفظ آیت الله در مورد ایشان به کار نرود. و این اقدامی است که آقای منتظری و سایرافرادی که بارها از سوی امام، حجت الاسلام خطاب شده بودند، هیچگاه به آن مبادرت نکردند.
ادامه دارد...

/ 3 نظر / 102 بازدید
حجت

ای کاش برخی از حرف‌های امام را در مورد آقای منتظری هم می نوشتيد يا يک لينک بهش می‌داديد. در هر صورت هر چند که تا الان چند‌تايی نقد ديده بودم ولی شايد اين مطالب بهترين آنها بود. در هر صورت واقعا جالب بود. ولی چه می‌توان کرد که آينده‌ی انقلاب اسلامی در ابهام است با اين اوضاع. به اميد سر زدن دوباره

مرتضی

دوست من سلام ..... خوبی عزیز ؟ بابا کدوم هندونه ، کدوم خربزه . حقیقته . راستش را بخوای پیش ما به این آسونیا هم نیست که هر کتابی که بخواهیم گیر بیاریم ، آخه اینجا شهرستانه و محروم از کمترین امکانات . حتماً گیرش میارم ، تو خیلی به من لطف داری ممنونم . امیدوارم که سایه ی اسلام همیشه بر سر ما و کشور عزیزمان باشد . زیبا وشاد باش . یا حق . bye

پدرام

لطفن به آدرس زیر برید : http://www.persiantalk.com/viewposts.asp?post_id=726&group_id=10&action=post ..