توهم يا واقعيت؟-۲

قسمت اول این مقاله را می توانید در اینجا بخوانید.

توهم یا واقعیت؟ -۲
پیش از ارائه برخی از اخبار، اسناد و اقوال در تأیید « تئوری توطئه»، به نکته جالبی در مورد «تئوری توهم توطئه» اشاره می کنم:

کسی که رد تئوری توطئه به نام او در ایران مشهور شده است، «سر کارل رایموند پوپر» است. سخنرانی معروف پوپر در این مورد در کتاب «حدسها وابطالها»، ترجمه احمد آرام آمده است. او در سخنان خود که در گردهمایی بین المللی فلسفه در آمستردام ایراد شده است، ضمن اشاره به «ریش سفیدان فهمیده کوه صهیون»، سعی در تبرئه آنها از هرگونه توطئه گری دارد. اما نکته جالب این است که تاریخ ایراد این سخنرانی، سال ۱۹۴۸ میلادی است: زمانی که «ریش سفیدان فهمیده کوه صهیون» به شدت در گیر تحرکات پنهان به منظور اعلام موجودیت دولت اسرائیل بودند و همانطور که می دانیم رژیم صهیونیستی در همین سال اعلام موجودیت کرده است.
اما در مورد پوپر که شاگردان مستقیم و غیر مستقیم او در سالهای اخیر به شدت مشغول فعالیتهای مطبوعاتی و فرهنگی درایران هستند، گفتنیهای دیگری نیز وجود دارد:
۱- خود او درصفحات ۱۲ و ۱۲۵ کتاب « جستجوی نا تمام» ( ترجمه ایرج علی آبادی، سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی، ۱۳۶۹) ، تصریح می کند که هم یهودی است و هم فراماسون زاده.
۲- در کتاب «مبانی فراماسونری» که جمعی از محققان ترک، بر اساس اسناد فراماسونری آن را منتشر کرده اند، نام« کارل پوپر» در فهرست فیلسوفان فراماسونر به چشم می خورد. ( لازم به یادآوری است که فراماسونری سازمانی نیمه مخفی و بین المللی است که به صهیونیسم وابستگی دارد.)
۳- پوپر از سوی پدر، نسب به خاندان صهیونیستی «کوهن» می برد. از این رو می توان او را با « کوهن» ها، پسر عمو دانست. من جمله « ویلیام کوهن»، وزیر دفاع آمریکا در کابینه دوم کلینتون.
جد بزرگ او «ولف پوپر»، در اوایل سده هفدهم میلادی، ثروتمند و رباخوار بزرگ شهر کراکوی لهستان بوده است. او آن همه در این شهر، خونریز و غارتگر بوده است که مردم لهستان به او لقب «پوپر خونخوار» داده بودند. « سر کارل پوپر» از جانب مادر نیز به خاندان زرسالار لاندائو تعلق دارد که چون پوپرها از خاندان های نامدار سرمایه داری صهیونیستی هستند، همان خاندانی که امروز در کابینه آریل شارون، یک وزیر را به نمایندگی از خود مستقر ساخته است.

همانطور که می بینیم، مخالفان تئوری توطئه، پیرو نظریه کسی هستند که خود در کانون خاندانها و سازمانهای متهم به توطئه گری قرار دارد.
ادامه دارد...
***
منابع:
۱- « زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران»، عبدالله شهبازی، مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی، ۱۳۷۷
۲-« نظریه توطئه، صعود سلطنت پهلوی و تاریخ نگاری جدید در ایران»، عبدالله شهبازی، مؤسسه مطالعات و پزوهشهای سیاسی، ۱۳۷۷
۳- مبانی فراماسونری، گروه تحقیقات علمی، ترجمه جعفر سعیدی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ۱۳۶۹
۴- تئوری توطئه، شمس الدین رحمانی، ماهنامه نیستان، ش۱، مهر ۱۳۷۴

/ 2 نظر / 113 بازدید
مرتضی

دوست من سلام ....این حرفها منتقی است . ازت ممنونیم . برات آرزوی موفقیت میکنم .زیبا وشاد باش bye

افشين زند

در اين مورد چند اشگال وجود دارد: نخست اينکه پوپر از اطريشی ست و به انگلستان پناهنده می شود. اينکه سخنرانی او را از لحاظ تحرکات تاريخی بررسی کرده ای قابل تأمل است. اما مدارکی که معرفی کرده ای و برای آن فرد سابقه ساخته ای ربطی به واقعيت ندارد. بهتر می بود شخصيت ضد هيتلری پوپر را و اينکه او به انگليس (بر ضد کشور خودش) پناهنده شده را مبنا قرار می دادی.