عبدالله شهبازی و انتخابات اخیر

استاد عبدالله شهبازی، نویسنده کتابهای ارزشمند "زرسالاران یهودی"، "نظریه توطئه" و "ظهور و سقوط سلطنت پهلوی" در وبلاگ خود در مورد انتخابات اخیر یادداشتهایی دارد که خواندنی است. مناسب دیدم که آخرین آنها را در اینجا بیاورم:

«جر زدن» ظاهراً از خصایص عام بشری است. نه تنها کودکان بلکه بزرگان نیز، حتی در سنین بالا و حتی در اوج تجربه و قدرت، می‌توانند «جر بزنند»؛ چنان در توهماتی که اطرافیان‌شان القاء می‌کنند غرق شوند که، به جای دیدن واقعیات و تبیین بنیان‌های اجتماعی و درس‌آموزی از آن، شکست خود را به «توطئه» نسبت دهند و برای ضعیف‌ترین و بی‌پناه‌ترین افراد جامعه، به دلیل ابراز عقایدشان، خط و نشان بکشند.

در انتخابات اخیر شاهد «بداخلاقی‌های» گسترده بودیم. آن‌چه من دیدم «بداخلاقی» علیه نامزدی بود که هیچ نهاد قدرتمندی از او حمایت نمی‌کرد زیرا به حلقه نخبگان حاکم تعلق نداشت.

کار به جایی کشید که اعضای ستاد «نامزد قدرتمند» در جلوی در ورودی ساختمان ستاد می‌ایستادند و به نامزد «مغضوب» توهین می‌کردند. کار به جایی رسید که رئیس دولت وقت، که به عنوان مجری انتخابات باید «بی‌طرف» و «بااخلاق» باشد، در پیام خود به صراحت، البته بدون ذکر نام، مردم را به رأی دادن به «نامزد مطلوب» و رأی ندادن به «نامزد مغضوب» فرا خواند. او هنوز، باز هم به دلیل القاء توهّم از سوی اطرافیان، گمان می‌برد که محبوب ترین رجل سیاسی ایران است. کار به جایی رسید که دسته‌های مزدور، با فراغ‌بال و خیال آسوده، در خیابان‌ها به راه افتادند و تا پاسی از شب گذشته «نامزد مغضوب» را «طالبان» خواندند. کمی بعد، در زیر ضربه «شوک» ناشی از پیروزی «نامزد مغضوب» سندی منتشر شد. در این سند، چنین رهنمودی ارائه شده بود:

«افزایش آرای آقای هاشمی مستلزم تحقق دو شرط است: اوّل این‌که مردم نسبت به احمدی‌نژاد نفرت پیدا کنند و او را خطری جدّی برای جامعه به‌شمار آورند. و شرط دوّم این‌که حاضر شوند برای خنثی کردن چنین خطری به آقای هاشمی، که طبعاً مطابق رأی مرحله اوّل مقبول آنان نیست، رأی دهند.»

البته هواداران «نامزد مطلوب» به این رهنمود، که حتماً «بداخلاقی» نیست، نیازی نداشتند. آنان پیش‌تر کار خود را آغاز کرده بودند. حتی وزرا راهی شهرستان‌ها شدند تا مردم را به‌نفع «نامزد مطلوب» ارشاد کنند و زمانی که از رئیس دولت مجری انتخابات در این باره پرسیدند، گفت: اطلاع ندارم ولی اگر نظر شخصی‌شان است و از بیت‌المال استفاده نمی‌کنند اشکالی ندارد.

قطعاً پخش شب‌نامه و ایراد تهمت و افترا علیه تمامی نامزدهای ریاست‌جمهوری «بداخلاقی» است و از طریق محاکم قضایی قابل پیگیرد؛ مشروط بر این‌که دیگر از «داوری الهی» سخن نگوئیم و تنها دخالت «داوران زمینی» را بپذیریم.

حاصل آن‌که طبق قواعد بازی امروز ظاهراً باید تعریف جدیدی از اخلاق ارائه داد. طبق این تعریف، نه تمامی آن‌چه گذشت بلکه تنها بخش ناچیزی از آن «بداخلاقی» به‌شمار می‌رود.

دانا   پدری    گفت  به  فرزند  خلف                      دنیا طلبی به هند و  عُقبی به نجف
ور زانکه نه دنیا و نه عقبی خواهی                      بنشین  به نشابور و بکن عمر تلف

/ 21 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسام

۸- ممنوع الملاقات کردن گنجی و بقيه ی کارا به خوبی از دست خامنه ای بر می آيد.تعجب نکنيد. شما که ديگه بايد خامنه ای رو بشناسيد!!!ببخشيد.قصد توهين نداشتم.همش حقيقت بود.اميدوارم ناراحت نشده باشی.اميدوارم هر جا که هستی موفق و مؤيد باشی...

محمد

حامد جان حلقه قدرت در ایران یک حلقه بسته است که احمدی نژاد هم جزئ این حلقه است خاتمی هم جزئ این حلقه است هاشمی هم جزئ آن است و حتی آیت ا... خامنه ای هم جزئ این حلقه است. حلقه ای که از دست مردم و نامحرمان (البته به قول آقایان) خیلی دور و غیر قابل دسترسی است. ولی نکته قابل توجه اینکه توی این حلقه قدرت هم اختلاف های عمیق و ریشه داری وجود داره. مثلا حمایت آیت اله خامنه ای از احمدی نژاد - در حالی که همه فکر می کردند هاشمی و رهبر رفقای گرمابه و گلستان یکدیگر هستند.

محمد

بعد یکهو صدای کروبی درمی یاد و چون خیلی احساساتیه شروع می کنه به زدن حرفهایی که نباید بزنه و نشان از همان اختلافهایی داره که در حلقه قدرت ایران وجود داره.صحبت از یک آقازاده بزرگ خیلی بزرگ مطرح می شه. بعد آقا می فرمایند که والله خدا هم از رای من خبر ندارد.کروبی در دوسه روز تبدیل به کفر ابلیس می شود. اما گند کار بدجوری داره درمی یاد. آقا که در روز قبل حتی حاضر نبودند در نامه شان مستقیما با او سخن بگویند و در ابتدای نامه با یک غرور شاهانه فرموده بودند ... به آقای کروبی بگویید... در یک ملاقات به قول کروبی سرشار از محبت و دوستی با کروبی دوست می شوند و کروبی هم از فرداش لال می شه و می ره دنبال کارش. توی یه همچین آشفته بازاری وقتی می بینم که تو و خیلی بچه های خوب دیگه تو از این طرف خیلی از طرفدارهای خاتمی هم که خودت دیدی و می شناسی از طرف دیگه اینجوری اسیر این بازیها شدند و اینجوری تعصب نشون می دهند من به خدا ناراحت می شوم. حامد جان این قداست و تعصبی که تو داری به خرج می دی به نظر من فقط شایسته خداست. البته اگر اعتقاد داری آقایان همان خدایگانند که خوب اصلا بحثی نیست

محمد

پس حامد جان چشمها را بايد شست ... جور ديگر بايد ديد... توی يه همچين کشوری جوونايی مثل من و تو بايد بريم مطلب عشقی بنويسيم... آره دادش بيا مطالب منو بخون حالشو ببر

حامد

در جواب محمد: سلام عزيز. فعلاْ قصد ندارم به توصيه ات که می دانم دوستانه است گوش بکنم. چون فعلاْ به احمدی نژاد خيلی خوشبين هستم و می دانم و مطمئنم که حرفهای امثال کروبی فقط از روی بی تقوايی و حب جاه است. جناب کروبی اگر تعجب کرده است که چطور آقای احمدی نژاد از رده سوم يا چهارمی که در بیشتر نظرسنجيها داشته به رده دوم در انتخابات صعود کرد، بهتر است يک نگاهی به خودش بيندازد که از رده ۶ یا 7 بیشتر نظرسنجیها به رتبه سوم در انتخابات رسید. اگر صعود احمدی نژاد عجیب است چرا صعود کروبی عجیب نباشد؟ و اگر صعود کروبی عجیب نیست پس صعود احمدی نژاد هم تعجبی ندارد. من هم می توانم بگویم چون موسوی لاری عضو مجمع روحانیون است به نفع کروبی در رایها دسته برده اند. اما ما که مثل حضرات نیستیم. من اصلاْ نمی توانم بفهمم قضيه دخالت سپاه و بسیج در انتخابات به نفع احمدی نژاد یعنی چه؟ در دوره اول انتخابات که من آموزشی بودم سردار فرمانده پادگان ما دو سه بار بین دو نماز سخنرانی کرد و غیرمستقیم گفت به قالیباف رای بدهید. از جمله در پنجشنبه قبل از انتخابات. دوستانم در یزد می گفتند که سربازان پادگان خاتمی (پادگان آموزشی نیروی زمینی سپاه) هم متن فت

بوی پیراهن یوسف

نبی آلاله اش کو ؟؟؟ خدا یا ، خدا یا ... علی همناله اش کو ؟؟؟ خدا یا ، خدا یا ... دلم گرفته برایات مدینه مدینه ... به یاد حال و هوایت مدینه مدینه ...

سردار ذوالقدر، جانشين فرمانده کل سپاه پاسداران انق

در شرايط پيچيده سياسي كه قدرت‌هاي خارجي و جريان‌هاي فزون‌خواه در داخل از مدت‌ها قبل مترصد بوده و برنامه‌ريزي كرده بودند كه نتيجه انتخابات را به نفع خود تغيير دهند و از شكل‌گيري يك دولت كارآمد اصولگرا جلوگيري نمايند، بايد پيچيده عمل مي‌شد و نيروهاي اصولگرا بحمدلله با طراحي درست و چندلايه توانستند در يك رقابت واقعي و تنگاتنگ، حمايت اكثريت مردم را به خدمتگزاري بيشتر و موثرتر به آنها جلب نمايند.

يه نسل سومي

سلام - آره درسته - بد اخلاقی بهترين واژه ای که ميشد انتخاب کرد و نوشت - کاملا با مطالبتون موافقم - چاکر هر چی نسل سوميه

حسام

سلام . من در اينجا لازم می دونم که به همه ی آقايونی که در اينجا نظر دادند بگويم که : آقا حامد می گويند : امکان ندارد در انتخابات تقلبی بوجود آمده باشد . چون خامنه ای پاک پاکه ! بسيج هم خيلی پاکه ! امکان نداره تقلبی شده باشه . احمدی نژاد رو هم امام زمان رئيس جمهور کرده ! بسيج پاکه ! خيلی پاک ! همون بسيجی ها که دانشجو ها رو از پنجره ی دانشگاه پرت کردند بيرون ! چندين نفر رو کشتند . امروز هم ۱۸ تير است . بسيج قاتل است !!! هيچ کس حق اعتراض ندارد . آقا حامد هيچ اعتراضی را قبول نمی کند !!! چون خودش هم يک بسيجی است !!! نمی خواهد قبول کند که بسيج چه کثافت کاری هايی می کند . قبول نکنيد ... خامنه ای يزيد زمان است ... اعتراض کنيد ... ... البته نه در اين وبلاگ . چون مدير وبلاگ يک بسيجی است ........................

حامد

حسام جون بيخود گرد و خاک راه ننداز و خودت رو خسته نکن. کشته های روز هجدهم تیر!!! دروغ شاخداری که هنوز نتونستی از ذهنت خارجش کنی. کل غائله تيرماه 78 يکنفر کشته داشت که آن هم در بلواهای بعد از روز هيجدهم بود. ميشه برای من فقط اسم سه نفر از کشته های روز هجدهم تير را بگی؟ نه یکنفر هم کافیه! يا لااقل يک نفر رو نام ببری که در افسانه پرت شدن از پنجره، قربانی بوده است؟ فعلاً که خیلی جوگیری!