قابل توجه جوجه های توهم توطئه ای!

کتاب خاطرات مئیر عذری، سفیر و کارگزار اسرائیل در ایران طی هفده سال، از آثار مهمی است که در سال 2000 در دو جلد (جلد اول 360 صفحه و جلد دوم 350) و در قطع رحلی در اورشلیم منتشر شده است. برگردان آن به فارسی ابراهام حاخامی و ویراستار آن بزرگ امید می باشد.
وی در این خاطرات به تفصیل از مناسبات میان اسرائیل با مقامات و دولت ایران یاد کرده و خود به عنوان محور این ارتباط، مناسباتش را با چهره های مختلف سیاسی، مطبوعاتی و فرهنگی بیان کرده است. علاوه بر آن، در این کتاب شرحی از زندگی شمار فراوانی از یهودیان ایرانی که به اسرائیل مهاجرت کرده و طی سالهای حکومت پهلوی با دولت ایران و مقامات مملکتی در ارتباط بوده و یا در اسرائیل به مقامات بالا رسیده اند بیان کرده است.
آنچه در این کتاب اهمیت دارد مسائل پنهانی است که برای نخستین بار آشکار می شود. دولت پهلوی به رغم آن که در ظاهر تلاش می کرد تا بر این فعالیت ها سرپوش بگذارد و اجازه ندهد تا جزئیات این ارتباطات به گوش مردم مسلمان ایران برسد، در پشت پرده نهایت همکاری و همراهی را با دولت اسرائیل داشته و کمترین برخوردی که نشان از دفاع از حقوق فلسطینیان باشد از خود نشان نداده است.
طی این سالها دولت ایران با مقامات اسرائیل در مهاجرت دادن یهودیان ایرانی به اسرائیل کمال همکاری را داشته و عذری در جای جای این کتاب به این هماهنگی ها و همکاری ها اشاره و تصریح کرده است.
در این کتاب همه گونه اطلاعاتی در باره رفت و آمد اعضای دولت اسرائیل یا سرویس های مخفی آن با طرف های ایرانی که به بهانه های مختلف صورت می گرفته می توان یافت. ارتباط با چهره های برجسته دربار، با نخست وزیرانی چون اقبال، هویدا و علم و دیگران. ارتباط با روزنامه نگاران و حتی رفت و شد با برخی از عناصر مذهبی که به نوعی تصور می شده امکان نفوذ در آنان هست.
در بخش دانشگاهیان برای نخستین بار از نقش واسطه گری فروزانفر یاد شده است که معیر عذری را همراه خود برداشته و به عنوان یک شخصیت سیاسی خارجی به قم نزد آیت الله شریعتمداری برده تا مانع از تاثیر سفر شلتوت رئیس دانشگاه الازهر در قم شود. این گزارش که صفحات چندی را به خود اختصاص داده بسیار آموزنده و حساس است. در این سفر فروزانفر حتی مطالبی که این یهودی صهیونیست باید در محفل آیت الله شریعتمداری مطرح می کرده به او یاد داده است.
فروزانفر در این دیدار در معرفی عذری به آقای شریعتمداری می گوید: شخصیت نادری را به حضورتان آورده ام بلکه به یاری حق و دعای خیر شما بتواند افتخار خدمتی داشته باشد. ابوی این جوان از خدمتگزاران صادق مملکت بوده و خودش نیز مومن با تقوایی است که در اسرائیل به مردم و مملکت ایران خدمت می کند. عشق وایمان معنوی و اعتقاد به اصول مذهبی او را به اسرائیل کشانده و به منظور اجر اخروی و صواب باقی جریده ای وزین را به زبان فارسی برای ایرانیان آن دیار منتشر می کند (1 / 294 ).
همچنین در بخش مربوط به این قبیل نویسندگان از ارتباط سعید نفیسی با مقامات اسرائیلی یاد شده و این که تا چه اندازه این افراد مایل و یا شیفته اسرائیل بوده اند سخن به میان آمده است. در باره سعید نفیسی نوشته است: دیدار اورشلیم او را به سروری جوشان واداشت. در نوشته ای اسرائیل را سرزمین تورات و خانه پاک یهود خواند. ریشه پیروزیها و پیشرفتهای نوین مردم اسرائیل را جوشیده از همان چشمه نامید. (279.1).
دکتر هشترودی رئیس دانشکده علوم هم از جمله کسانی بود که مناسباتی با اسرائیلیان داشت و سفری هم به آن دیار رفت و بعدها هم از کارشناسان اسرائیلی برای برخی از مسائل تخصصی به ایران دعوت کرد و...
از دیگر چهره ها یکی هم پور داود است که به اسرائیل رفت و "با نخست وزیر و چندی از سران کشور دیدارهایی نمود و نکته هایی از پیشینه فرهنگی ایران و اسرائیل را برایشان روشن کرد". (1/282).
دکتر داود بهنام، قاسم معتمدی رئیس دانشگاه اصفهان، فرهنگ مهر از دیگر مهره های فرهنگی رزیم بودند که سفیر اسرائیل با آنان در ارتباط بوده و آنان نیز همکاریها و هماهنگی ها لازم را داشته اند.
در بخش ارتباط با روزنامه نگاران از تلاش اسرائیل برای تاثیر گذاری روی مدیران جراید و مطبوعات یاد شده و نشان داده شده است که این کارها تا چه اندازه روی آنان موثر بوده است. چهره هایی مانند عمید نوری، عبدالرحمن فرامرزی، مصطفی الموتی، زهتاب فرد و بسیاری دیگر که برخی از آنها سفرهایی هم به اسرائیل داشته و نسبت به مساله اسرائیل کاملا توجیه شده اند.
در این کتاب از برخی از کسانی که همچنان در ایران مشغول فعالیت فرهنگی هستند با علائم اختصاری یاد شده و این بدان دلیل صورت گرفته است تا ماهیت این افراد شناخته نشود.
بخش دیگری از کتاب ارتباط میان نهادهای دانشگاهی دو طرف است که با نام بسیاری از چهره های معروف که مدیریت فرهنگی کشور را عهده دار بوده اند آشنا می شویم و این که چگونه آنان مشتاقانه و با تشویق دولت پهلوی به دنبال ایجاد این ارتباط و گسترش آن بوده اند.
مجلد دوم کتاب در باره ارتباطات اقتصادی و همکاری ها ی فنی میان اسرائیل و ایران در بخش های کشاورزی، نفت و آموزش فنی و حرفه ای، بازرگانی و هواپیمایی و غیره است که ضمن آن به تفصیل از این رفت و آمدها یاد شده است.
در پایان فهرستی از یهودیان بنام ایران با شرح حال تفصیلی آنان آمده است، بهودیانی که برخی از آنان در اسرائیل به مقامات بالایی دست یافتند.
این کتاب به جز آن که در روشن کردن روابط ایران و اسرائیل بسیار با اهمیت است به نوعی تاریخنگاری یهودیان ایران نیز در این دوره به حساب می آید. مناسبات و تاریخچه ای که بخش عمده آن با پیروزی انقلاب اسلامی پایان پذیرفت.
عذری در سطور آغازین این کتاب نوشته است: رویدادهای فوریه سال 1979 آنچه که انقلاب اسلامی خوانده شد، پیوند گسترده ای را که میان دولت های اسرائیل و شاهنشاهی ایران برپا شده بود از میان برد.

منبع: کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران

/ 5 نظر / 36 بازدید
omid

Hamed jan besyar lezat bordam va amookhtam; agar mishe kami ham raje be safare prins charls va ravabete ishan ba maghamate eslami benevis ta shayad khodet ham kami agah beshi

ashna

کتاب زا چه گونه تهيه کنيم؟

شورا

آقای حامد آیا ممکن است آن بعضی که در کتاب با حروف اختصاری یاد شده اند هم اکنون نیز در این جمهوری صاحب منصب فرهنگی و اقتصادی و حتی سیاسی باشند و به همین دلیل است که هنوز کتابهای درسی بچه های این جمهوری اسلامی با نام نفیسی و بهار و خانلری و غیره ورق میخورد؟

laek

ضمن گرامی داشت ياد و خاطره فرزند برومند فلسطين یاسر عرفات(ابو عمار) آروزی صلحی عادلانه و پایدار برای مردم شریف یهودی و ملت شریف فلسطین را دارم.

hamed

صلح عادلانه با دزدی که خانه ات را به زور تسخير کرده تنها وقتی ممکن که او دمش را روی کولش بگذارد و خانه را تخليه کند.