یافته های باستان شناسی در مورد کشتی نوح(ع)- قسمت چهارم(آخر)

(قسمتهای قبلی را در پائین همین قسمت مطالعه کنید.)

نوشتۀ دکتر «جاناتان گری»

ترجمۀ «کتایون افجه ای»

                                  ] و قضی الامر و استوت علی الجودی (سوره هود، آیه44)

                                     و کار پایان یافت و کشتی بر کوه «جودی» پهلو گرفت. [

 

 کتیبه ای که ادعای دانشمندان را اثبات کرد

 

روایت است که حضرت نوح(ع) قبل از به زمین نشستن کشتی و فروکش کردن آب، پرنده ای را که باید مانند کبوتر یا کلاغ بوده باشد به بیرون فرستاد تا مطمئن شود خشکی نزدیک است یا نه. بار اول پرنده با خستگی به کشتی بازگشت و این بدان معنی بود که خشکی در آن نزدیکیها وجود ندارد. بار دوم پرنده به کشتی باز نگشت و این آزمایش نشان داد که عمل لنگر انداختن نزدیک است.

درست در دو کیلومتری شرق محلی که کشتی هم اکنون قرار دارد، دهکده ای وجود دارد که «کارگاکونماز» نامیده شده است. نام این دهکده ترکی را چنین ترجمه کرده اند: «آن کلاغ نه توقف می کند نه باز می گردد.»

 

...در نزدیکی محل فرود کشتی در بالای تپه، لوحه ای کشف شد که ادعاهای باستان شناسان را به طرز زیبایی اثبات کرد. کتیبه ای که حداقل 4000 سال قدمت دارد. بر روی این تابلوی سنگ آهکی ، در سمت چپ ، تصویر رشته کوههایی دیده می شود که در کنار یک تپه و سپس یک کوه آتشفشان قرار دارد . در سمت راست ، یک تصویر قایقی شکل با هشت نفر انسان کنده کاری شده است... در بالای سنگ کتیبه ، دو پرنده در حال پروازند. کشف این کتیبه همگان را به شگفتی واداشت. در واقعیت موجود، کوه آرارات در سمت چپ، تپه ای در کنار آن و قله یک کوه آتشفشان در کنار تپه وجود دارد.

 

...در پایان به برخی نکات در تأیید تحقیقات اشاره می کنیم:

1-     انجیل می گوید که کشتی نوح در ناحیه کوههای آرارات فرود آمده است.

2-    قرآن کتاب مقدس مسلمانان ، می گوید که کشتی نوح بر روی کوه «جودی» نشسته است . کوهی که در حال حاضر کشتی مورد نظر بر آن قرار دارد به ترکی «کودی» داغ یا همان کوه «جودی» نام دارد.

3-   آشور نصیرپال دوم، پادشاه آشور (859 – 883 قبل از میلاد) مدعی بود که کشتی نوح در محلی به نام نی سیر پهلو گرفته است. در فاصله کمتر از 500 یاردی محل کشتی، دهکده ای وجود دارد که اوزون گیلی نام دارد و پایین تر از آن بر روی نقشه های بسیار قدیمی، محلی به نام نی سیر یا نسیر مشاهده می شود.

 

هم اینک دولت ترکیه با اعزام گروههای باستان شناس، کشتی را مورد حفاظت قرار داده و برخی از یافته های باستان شناسان برای حفاظت و مراقبت بیشتر، مورد توجه ویژه قرار گرفته اند. کشف چهار ستون فلزی فسیل شده که هرکدام 120 سانتی متر طول دارند و از بخشهای مهم در ساخت کشتی بوده اند، از جمله این اشیاء است که هم اکنون در تملک وزارت معادن و فلزات ترکیه قرار دارد.

در دل کوههای آرارات در نزدیکی مرزهای ایران و ترکیه، جسم عظیم فسیل شده ای قرنهاست که آرمیده و طوفان مهیب را پشت سرگذاشته است. کشتی بزرگ و مجهزی که یکی از پیامبران خدا را در رسالتش یاری داده است. این فسیل غول پیکر، راز و رمزهای بسیاری در دل خود نهفته دارد. ماجرای آن قرنهاست که مورد توجه بوده و دهها سال کانون کاوش ها و کنجکاویها خواهد بود. تحقیقات هم چنان ادامه دارد.

 

پایان
منبع: ضمیمه روزنامه اطلاعات، مورخ ۱۵ و ۱۶ شهریور ۷۸

/ 30 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کامران

بشين سر جات بچه........تو فضول هستی که زرزر ميکنی؟؟؟؟!!!!

حامد(آرمانشهر)

یک بنده خدایی به نام «کامران» تعداد زیادی پیام که حاوی فحاشیهای رکیک بود در اینجا گذاشته بود که آنها را حذف کردم. مضمون فحشهای این فرد حکایت از این داشت که گویا دارد جواب فحشهایی را که من در جایی برای او نوشته ام می دهد. خواستم به ایشان اعلام کنم من به هیچ وجه در هیچ وبلاگی به کسی فحاشی نکرده ام. البته ممکن است کسی از روی شیطنت به نام من این کار را کرده باشد. ضمناً من از وبلاگ زینب چیزی نمی دانم. خوشحال می شوم اگر این نوشته را می خوانند آدرس آن را بدهند.

کامران

ااا چه جالب...وای بگير منو...........آدرسش اينه برو بخون:zeynabjan.persianblog.ir....منتظر جوابت همين جا هستم....................................

کامران

آقای حامد پس جواب ما چی شد؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!ديدی کار خودت بوده داداش؟؟!!!!!!بازم تا شب سر ميزنم وای به حال خودت و کامنتهايت اگه اعتراف نکنی..................

حامد(آرمانشهر)

در جواب کامران: اگر جواب شما دیر شده بخاطر این است که چند روزی به اینترنت دسترسی نداشتم. الآن به وبلاگ زینب سرزدم. نظرهایی که به اسم من نوشته شده به هیچ وجه از من نیست و من برای اولین بار بود که این وبلاگ را می دیدم.

کامران

اااااا پس جوابم رو اينجا نوشتی ...خوب پس بازم معذرت...........داداش بای!

اتابای

این حرف‌ها اراجیف‌اند. طوفان نوح از روی حماسه‌‌ی گیلگمش کپی برداری شده. نوح کیه. موسی کیه. آخر کمی عقل و سواد. برید بخوونید٬ یاد بگیرید و انقده انگشت به ماتحت باقی نمونید.

حامد (آرمانشهر)

در جواب اتابای: شاید هم افسانه گیلگمش از ماجرای طوفان نوح اقتباس شده باشد. اتفاقاً می توان ادعا کرد افسانه گیلگمش و افسانه های مشابه آن که تقریباً تمام ملل روی زمین آن را دارند دلیلی بر وجود طوفانی فراگیر بر زمین در روزگار گذشته است. راستی به من بگویید کدام قسمت از این مقاله اراجیف است و دلیل آن را هم بگویید.

مازيار

دوستان را به خواندن چند يادداشتی که بنده در قسمت نظرات در انتهای قسمت اول اين مقاله نوشته ام دعوت می کنم. والسلام علی من اتبع الهدی .