یافته های باستان شناسی در مورد کشتی نوح(ع)- قسمت دوم

نوشته دکتر «جاناتان گری»، باستان شناس استرالیایی
ترجمه «کتایون افجه ای» 

[قلنا احمل فیها من کل زوجین اثنین (سوره هود، آیه 40)
گفتیم که از هر نوعی از حیوانات، یک جفت بر کشتی سوار کن.]
           

 

تصویری از بقایای کشتی در کوههای آرارت

«... آیا ما شاهد بقایای کشتی افسانه ای حضرت نوح که در کتب مقدس ادیان جهان از آن صحبت شده است، هستیم؟»

طوفان و سیل در زمان حضرت نوح در سطح وسیعی بوسعت کره زمین واقع شده است. به اعتقاد مسیحیان و بنا به نص انجیل، این حادثه عظیم و دهشت آور، برای تنبیه مردمان آن روزگار که دست به سرکشی زده بودند و به منظور نجات نوح پیامبر و پیروانش واقع شده بود.

بررسیهای زمین شناسی در نقاط مختلف دنیا ، نابود شدن و مرگهای دسته جمعی موجودات زنده را بر اثر حادثه ای غیر منتظره نشان می دهد . برخی از این حوادث با زمان طوفان نوح همخوانی دارد .

 وجود لایه های مخلوط  فسیل شده حیواناتی چون فیل ، پنگوئن ، ماهی ، درختان نخل و هزاران هزار گونه گیاه جانوری ، تأییدی بر این واقعیت است . این سنگواره ها که بعضاً در برگیرنده حیوانات مناطق گرمسیر با مناطق سردسیر (در کنار هم) هستند، نشان می دهند که با فرونشستن آب، جانوران و گیاهان خارج شده، در زیر رسوبات مانده و به فسیل تبدیل شده اند. امتزاجی عجیب از جانوران خشکی و دریا، حاره و قطبی که مرگی آنی و دلخراش را روایت می کنند.

 

تاریخ در مورد محل به گل نشستن کشتی چه می گوید؟

 

داستان کشتی نوح از گذشته های دور مورد توجه اقوام مختلف بوده است. مورخان از 2000 سال پیش نقل کرده اند که توریست ها و مسافران کنجکاو بسیاری از قدیم این منطقه را در کوههای آرارات کشور ترکیه، مورد بازدید قرار می دادند و گاهی تکه های کوچکی از آن  به غنیمت برده می شد. در تاریخ آمده است که حدود 800 سال قبل از میلاد مسیح، آشوریان اقدام به ورود به کشتی کردند و موفق به ورود به طبقه سوم آن که در زیر زمین واقع شده بود شدند. این نشان می دهد که اقوال مختلف در مورد موقعیت جغرافیایی کشتی، متفقند.

 

تکنولوژی پیچیده در ساخت کشتی

 

اینجا صحبت از ساخت یک قایق کرجی کوچک هشت نفره با ظرفیت چند حیوان کوچک نیست. بحث بر سر تکنولوژی پیچیده ای است که مهارت ذوب فلزات، ابزار پیشرفته و نیروی انسانی حاذق می طلبیده است. از آنجا که یاران حضرت نوح تعداد بسیار کمی بوده اند، این سؤال پیش می آید که نوح براستی  چگونه این کشتی را ساخته است. کشتی ای که تاکنون از عجایب کتب مقدس به شمار می رفت و اکنون یک واقعیت علمی لمس شدنی است. آیا نوح به تنهایی توانسته است کشتی ناوگونه خود را به طول یک زمین فوتبال و به وزن تقریبی 32000 تن بسازد؟ آیا ساخت یک کشتی با دست خالی با امکانات آن زمان ، به گنجایش 494 اتوبوس دو طبقه مسافربری با تصورات ما درباره قدما ، همخوانی دارد؟ براستی چه تعداد جانور و چگونه جمع آوری شدند و در کشتی جایگزینی شدند؟ آب و غذا چگونه تأمین می شد؟ جانوران وحشی چگونه به سوی کشتی هدایت شدند؟ باید کار جمع آوری و هدایت حیوانات کاری سخت بوده باشد ولی بهرحال فرمان خدا باید انجام می شد.

...خوشبختانه تحقیق بیشتر در محل، حضور حیوانات را در کشتی یافت شده، تأیید کرد. کشف مقادیر قابل توجهی فضولات حیوانات که به صورت فسیل در آمده اند و از ناحیه خسارت دیده کشتی به بیرون رانده شده اند ، فرضیه ما را بیشتر به واقعیت نزدیک کرد. علاقمندان به کاوش در مورد کشتی نوح بارها و بارها سعی کرده اند به درون کشتی فسیل شده راه یابند ولی همیشه با توده های عظیم سنگ و خاک نیمه ویران مواجه شده اند. در آخرین تلاشها، کاوشگران سعی کردند لایه های گل و لای خشک شده اطراف کشتی را در هم بشکنند و از میان بردارند تا شاید راهی برای ورود به اتاقکهای زیرین کشتی پیدا کنند، اما خیلی موفق نبودند. در سال 1991 ، «گرگ برور» باستان شناس ، بخشی از شاخ فسیل شده جانوری را کشف کرد که از قسمت تخریب شده کشتی که فضولات حیوانی بیرون ریخته بودند ، به بیرون افتاده بود . به تشخیص محققان، این شاخ که مربوط به یک پستاندار بوده است، مقارن با شاخ اندازی سالانه جانور به هنگام خروج از کشتی در آنجا رها شده است...

ادامه دارد...

/ 16 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زردآلو

خداوندا ! خود آن ده که آن به... موفق باشی

فیلسوف

سلام! خيلی استفاده کردم ... ياحق

چشمه

سلام. از اطلاعاتي كه داده ايد ممنون.

محمد فرقانی

سلام از بابت همدردی اون شبت ممنونم حامد جان بابا آف لاين های ما رو جواب بده

س.ب

سلام بر آقا حامد عزيز و بی نهايت به توان بينهايت تا تشکر به خاطر الطاف بی دريغتون که هميشه شامل حال ما هم شده. مبينم که يهوديها رو ول کردی اومدی سراغ صنعت کشتی سازی حضرت نوح !! آخرش به کجا ميرسه ؟ اينو فقط حامد خان و خدای ايشان می دانند!!

هبوط

سلام...دستتون درد نکنه...من يه چیزايی هم در مورد آدم فضاييها و ارتباطشون با کشتی شنيدم..نظر شما درباره ی اين اراجيف چيه؟؟....يا علی

Saeed

سلام. اينکه چيز عجيبی نيست که هاليوود توسط صهيونيستها اداره ميشود. سری به وبلاگ Parsian.persianblog.ir بزنيد تا به گوشه ای اين امار دست پيدا کنيد. اسپيلبرگ يک يهودی است.

Saeed

سلام. نتوان دگر. صبر پيشه کنيد...

حسن صباح

سلام حامدجان . ممنون که بفکر رابطه بنده و اقای مسعود قلعه هستيد ! راستی در جریان بحث بنده و قلعه و جناب نقوی ( فرياد دل ) با اقايان حقايق دين ! هستيد يا نه؟ اقای قلعه تصمیم گرفته که وبلاگی گروهی تشکیل بدهیم و به شبهه افکنی این برادران حقیقت یاب ! پاسخ بدهیم . شما هستید ؟ لطفا پس از بررسی بحث ها با این گروه در وبلاگ بنده و وبلاگ الف ( اش شله ) ما را سرافراز فرمایید .موفق باشی