قلعه حيوانات

«مرد با مرگ آرمان‌هايش مي‌ميرد و حشره با مرگ جسدش»
***
سال ۷۴ وقتی فتحی شقاقی توسط موساد ترور شد، در ايران سه روز عزای عمومی اعلام شد.
اما سال ۸۳ وقتی اسرائيليها عبدالعزيز رنتيسی را به شهادت رساندند، نه تنها برای يک روز هم عزای عمومی اعلام نشد، بلکه آن کسی هم که بايد پيام تسليت می داد، از صدور پيام ابا کرد.
***
نمی دانم قلعه حيوانات را خوانده ايد يا نه. در چند جا خواندم که جورج اورول اين رمان را به سفارش سيا برای نااميد کردن انقلابيون و مشوش کردن چهره انقلابها در دهه های پر التهاب ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ نوشته است.
اما مهم نيست که قلعه حيوانات سفارشی هست يا نه، مهم اين است که متأسفانه خيلی دقيق و درست نوشته شده.
***
مراجع تقليد در مورد حمله آمريکا به نجف هشدارهای شديداللحنی دادند. به نظر من حرمت خون يک مسلمان که بی گناه کشته شود از حرمت حرم اميرالمؤمنين بالاتر است. مگر نه اينکه حضرت علی می فرمايد: حفظ آبروی مؤمن از حرمت کعبه بالاتر است.
چرا فقط در مورد نجف حساسيتی به اين شدت نشان داده شد؟ يعنی اشغال افغانستان و عراق و فلسطين و کشتارهايی که در اين نقاط صورت می گيرد، به قدر نجف مهم نيست؟

/ 26 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حامد

در جواب ایرانی: ۲- در مورد انگلیس هم نمی دانم چرا اینقدر کنایه زده اید. اگر به یادداشت 30 فروردین رجوع می کردید می دیدید که نوشته ام:« ديگر وقت آن رسيده که سگهای انگليسی را از تهران بيرون بيندازند» . ضمناً هرگونه نژادپرستی اعم ازپان عربیسم و پان ایرانیسم محکوم است! اگر در فلسطین عده ا ی عرب پرست هستند و در ایران عده ای فارس پرست، هینقدر می دانم که لااقل رنتیسی نژادپرست نبوده و شعار همیشگی اش وحدت جهان اسلام بوده است. مقالاتش در سایت باشگاه اندیشه هست. بروید ببینید.

حامد

در جواب ایرانی:1- 1400 سال است در ایران عزای عمومی اعلام شده؟ به چه چیز ایران قبل از اسلام می نازید؟ به جامعه طبقاتی اش که به غیر از موبدان و درباریان هیچ کس حق تحصیل نداشت؟ به ازدواج با محارم؟ به ارث رفتن زنان؟ به حق مالکیت نداشتن زنان؟ به غسل با ادرار گاو؟ به قصرهای با شکوه ساسانیان که به قیمت خون مردم خاورمیانه ساخته شده بود؟ به کشتارهای وسیع موبدان از مردم عامی به بهانه کفر و ارتداد؟ راستی اگر مسلمانان مشتی اعراب وحشی سوسمار خور بودند، چگونه توانستند بر ارتش پرشمار، آموزش دیده و مجهز ساسانی پیروز شوند؟...در مورد لو دادن مکان ماشین رنتیسی هم خیلی کشف بزرگی نکرده اید! دفعه قبل که رنتیسی ترور شد و جان سالم به در برد خودش در مقاله ای به خائنان فلسطینی اشاره کرده بود. اما مگر فقط در فلسطین خائن داریم؟ در تمام کشورهای دنیا هستند مردمی که برای کشور دیگری جاسوسی می کنند. ...

صداقت

حامد عزيز متاسفم براي بعضي خوانندگان مطالب شما مثل ايراني كه افكارش غير ايراني است خودش را نمي دونم . افكارش تحت تاثير خود انگليسي ها است كه تبليغ كرده اند اسلام ساخته دست انگليس است . البته اسلام محمد ابن عبدالوهاب و دين وهابيت بله و همچنين دين بهائيت .ولي در مورد علما واقعي يا غرض ورزي است يا جهالت .درود بر حامد عزيز.درد و بلاي تو بخورد تو سر نشريه هايي كه با پول مردم افكار دشمنان دين و مردم را ترويج مي كنند .

رفیع

حامد عزیز شما از حقيقت خوشتان نمی آيد؟ حالتان از حقیقت بهم می خورد؟ یا انکار می کنید که شیخ احمد یاسین سنی معتقدی بود و در جنگ ایران و عراق و پس از آن بارها از حق رژیم بعثی عراق دفاع کرد. بودجه تشکیلاتش را نیز از عربستان و عراق می گرفت.. شما بهتر است اول در مورد شیخ احمد یاسین کمی تحقیق کنید. تنها چند نوشته سفارشی را نخوانید. داستان شما مرا به ياد ماجرای مروه کاواکچی نماينده زن محجبه مجلسه ترکيه می اندازد. وقتی که عده ای در مقابل سفارت ترکيه در حمايت از او تظاهرات کردند و در ظرف چند روز مقامات ایران حمایتهای آتشینی از او به عمل آوردند ايشان در مصاحبه ای با روزنامه جمهوريت حکومت ايران را ديکتاتوری و ظالم ناميد! به نظر من عنوان کردن موضوعاتی مثل فلسطین و مظلومیت مردم عراق خصوصا بعثی های شهرک فلوجه تنها مصرف داخلی دارد. برای بستن دهان مخالفین و به دست آوردن مشروعیت انقلابی و ضد امپریالیستی در دنیاست. در این میان گروهی نیز ساده اندیشانه از این مواضع خام دفاع می کنند. نمی دانم شما از کدام دسته هستید..

حامد

در جواب رفیع: شیخ احمد یاسین سالها پیش با مقام معظم رهبری دیدار داشت و در نماز جمعه تهران سخنرانی کرد و از انقلاب اسلامی ایران تجلیل زیادی کرد. چند وقت پیش هم به مناسبت روز قدس پای صحبت یکی از بچه های جهاد اسلامی بودیم. او می گفت گرایش به تشیع در بین بعضی از بچه های جهاد اسلامی و حماس به وجود آمده. مخصوصاً بعد از پیروزیهای اخیر حزب الله لبنان. اما زیاد نمی تونن تشیع خودشون رو تو فلسطین علنی کنند. البته اگر هم گرایشی به حزب بعث وجود داشته، همین شیعه و سنی کردنهای امثال شما می تونه این گرایش رو تقویت کنه

حامد

ادامه جواب به رفیع: راستی به این آدرسها سر بزنید. آیا این بچه ها هم بعثی بوده اند و باید کشته می شدند: http://www.inminds.co.uk/war-on-iraq2.jpg http://www.inminds.co.uk/war-on-iraq5.jpg http://www.inminds.co.uk/war-on-iraq6.jpg اگر مایل بودید چند تا عکس دیگه هم از این بعثیهای قاتل که به درک رفته اند! برایتان بفرستم تا دلتان خنک شود.

رفیع

حامد گرامی. من هیچ وقت از مرگ کسی دلم خنک نمی شود. اما وقتی ما شهر های عراق را با موشک می زديم، به اصطلاح مقابله به مثل می کردیم. وقتی شهر بصره را با توپهای دوربرد هدف قرار می داديم امثال همين بچه ها کشته می شدند. آن موقع صدامی بودند و حالا تبديل شده اند به مردم بي گناه. وقتی ۸ سال باران آتش را بر سرشان ريختيم صداميان کافر بودند و حالا شده اند مومنين.. همین شهرک فلوجه را در نظر بگیرید. چند نفر از اهالی اش در جنگ با ما کشته شده اند؟ چند نفر از آنها عضو حزب بعث بودند؟ حامد عزیز چه کسانی دزفول را با موشک زدند؟ چه کسانی به دختران سوسنگردی تجاوز کردند؟ چه کسانی گمرگ خرمهشر را غارت کردند؟ چه کسانی در بروجرد یک مدرسه ابتدایی را با ۱۲۰ شاگرد تبدیل به خاکستر کردند؟ کجا هستند سربازان ماهر عبدالرشید؟ کجا هستند سربازان گارد ریاست جمهوری؟ همین عراقی هایی هستند که امثال شما امروز از آنها دفاع می کنید.. همین ساکنین فلوجه و بعقوبه هستند که شما از آنها دفاع می کنید. کودکان عراقی اگر با موشک و بمب ایرانی ها به قتل برسند از دید شما اشکالی ندارد. اما اگر با سلاح آمریکایی باشد باید محکومش کرد!

رفیع

حامد گرامی. سمپاتی نسبت به عراق و حزب بعث در بین مردم فلسطین بسیار بالاست. دلیل آن نیز کمکهای بی دریغ حکومت صدام حسین به مردم فلسطین است. از پول نقد تا بورس تحصیلی، دارو و سلاح. عراق صدام حسین تنها کشور در دنیا بود که به فلسطینی ها شناسنامه می داد و اجازه می داد جوانانشان همچون یک شهروند عراقی در دانشگاههای عراق تحصیل کنند. حتی سقوط صدام چیزی از این محبوبیت کم نکرده است. مردم فلسطین همیشه پشتیبان حکومت صدام بودند حتی در جنگ کویت. جهاد اسلامی یک باند است نه یک گروه. از هر جا که پول برسد مثل آفتاب پرست رنگ همان جا را می گیرد. اصلا چند عضو دارد؟ هیات رئیسه اش را چگونه انتخاب کرده؟ موضعش در برابر فتح چیست؟ چند درصد محبوبیت در فلسطین دارد؟ بسیاری از فعالینش تا دیروز مائویست بودند! حالا ادای شیعه ها را در می آورند. اگر روزی در فلسطین انتخابات آزاد برگذار شود. جهاد اسلامی حتی نیم درصد آرا را به دست نخواهد آورد.

رفیع

در پایان..رهبران فلسطینی مانند عرفات و شیخ احمد یاسین سالهاست که عادت کرده اند که یک روز در کنار رهبر یک کشور عکس یادگاری بگیرند و روز دیگر با همان رهبر جنگ لفظی به راه اندازند... گرایش به تشیع نیز موضع تازه ای نیست. سالهاست که برخی فعالین فلسطینی مثل منیر شفیق دم از تشیع می زنند تا بلکه پول بیشتری از ایران بگیرند. واقعیت این است که در بین مردم فلسطین مسلمان معتقد بسیار کم است چه برسد به شیعه! مردم فلسطین قبل از هرچیز ملی گرا هستند. ۷۰ درصد آنها طرفدار سازمان آزادیبخش فلسطین و فتح به رهبری یاسر عرفات هستند. مذهبی های آنها نیز سنی های معتصبی هستند.. ۲۰ سال است که عده ای می گویند گرایش به تشیع در میان فلسطینی ها بالا رفته اما هنوز هیج اثری از این فلسطینیان شیعه! دیده نمی شود. فلسطین مارکسیست دارد. کمونیست دارد. ناسیونالیست دارد.. اما شیعه خیر! فکر می کنم اکنون زمان آن است که ما واقعیت ها را آنگونه که هست ببینیم نه آنگونه که دلمان می خواهد..

رضایی

سلام . خوشحالم که شما هم دغدغه فلسطين و مردمش را داريد. موفق باشيد.